-
Tel:+86-15996094444
-
E-mail:
Zeptejte se hned
+86-15996094444
Zeptejte se hned
Obkladová konzola z nerezové oceli 1.4301 (AISI 304) a konzola 1.4404 (AISI 316L) stejných rozměrů se liší o 2 až 3 procenta molybdenu podle hmotnosti a tento rozdíl posouvá ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi z přibližně 19 na přibližně 25. Na fasádě ve výšce 60 metrů, která odděluje zvuk od 25 metrů, je stále jedna promenáda je perforovaný v roce osm.
Výběr materiálu pro architektonický upevňovací materiál je zdokumentovaná shoda mezi jakostí slitiny, temperováním, hmotou povlaku a detailem galvanické izolace na jedné straně a dvěma skutečnostmi projektu stanovenými před prvním dílenským výkresem na straně druhé: kategorie atmosférické korozivnosti definovaná v ISO 9223 a třída životnosti návrhu definovaná v EN 1990.
Definice: Výběr materiálu pro architektonické upevňovací prvky je sledovatelné spárování třídy slitiny a tvrdosti, hmoty povlaku a izolace nepodobného kovu s kategorií korozivnosti instalace podle ISO 9223, ověřené podle třídy životnosti EN 1990.
Opravte tyto dva vstupy a zbytek specifikace se stane aritmetickým. Přeskočte je a upevnění se stane plnohodnotným korozním experimentem financovaným klientem.
V ISO 9223 kategoriích C4 a C5 ztrácí holá uhlíková ocel během prvního roku expozice 50 až 200 mikrometrů hloubky povrchu, takže vyřazením architektonického upevňovacího hardwaru je spíše atmosférická koroze než strukturální přetížení.
To není argument proti mechanickému designu. Návrh kotvy podle EN 1992-4 a kvalifikace podle EAD 330232 již nese součinitel bezpečnosti 2,0 nebo vyšší pro režimy porušení betonového kužele a oceli. Marže, která je běžně nedostatečně specifikována, je marže pro životní prostředí.
Dvě sekvence pokrývají většinu terénních problémů. V prvním případě se obětovaný povlak spotřebovává lokálně na řezné hraně, svaru nebo škrábanci způsobeném manipulací na místě a ztráta průřezu začíná v zóně 20 milimetrů, zatímco zbytek součásti je nedotčen. Ve druhém případě chloridy porušují pasivní film nerezové součásti vybrané pro její vzhled spíše než pro její PREN a důlková tvorba začíná v ohybu tvarovaném za studena, kde zbytkové napětí vrcholí.
O tom, jak dlouho architektonické upevnění vydrží, rozhodují čtyři proměnné: chemie slitiny vyjádřená jako PREN, hmota povlaku podle EN ISO 1461, galvanická kompatibilita sestaveného kovového páru a rozdílový tepelný pohyb, který musí spoj absorbovat. Každý může být zapsán do specifikace jako číslo.
PREN 25 je praktická podlaha pro nerezové upevnění do 10 kilometrů od pobřeží; 35 nebo vyšší je podlaha uvnitř zóny rozstřiku.
PREN = Cr 3,3 x Mo 16 x N, vypočteno z jmenovitého složení, takže hodnotu lze zkontrolovat na jakémkoli certifikátu mlýna.
Následují dva důsledky. 1.4301 neobsahuje žádný záměrný přídavek molybdenu, což je důvod, proč funguje přijatelně ve vnitrozemských atmosférách C3 a špatně v námořních C5-M. Duplex 1.4462 dosahuje PREN 35 a zároveň poskytuje minimální odolnost 0,2 procenta 450 megapascalů oproti zhruba 190 megapascalům pro žíhaný 1.4301, takže stejné zatížení panelu přenese méně a lehčí držáky.
Žárové zinkování podle EN ISO 1461 stanoví minimální povlak pro každý rozsah tloušťky oceli, vyjádřený jako hmotnostní i místní tloušťka.
Aritmetika za těmito čísly stojí za to udělat jednou. ISO 9223 zaznamenává úbytek zinku v prvním roce 0,7 až 2,1 mikrometru za rok v kategorii C3 a 2,1 až 4,2 v kategorii C4, takže 85 mikrometrový žárový povlak podporuje 25letý interval údržby v C4, zatímco 12 mikrometrová galvanizovaná vrstva se vyčerpá za 3 až 6 let. Stejná tabulka vysvětluje, proč galvanizace není odpovědí C5-M: 4,2 až 8,4 mikrometrů roční ztráty zinku spotřebuje i těžký povlak během 10 až 20 let. Stejný kompromis je zkoumán v tomto srovnání zalité kotevní kanály z HDG a nerezové oceli .
Žárově pozinkovaný zalévací kotevní kanál Porovnejte možnosti HDG a nerezových kotevních kanálů pro fasády a obklady s profily, údaji o zatížení a kompromisech v oblasti koroze, o kterých se diskutuje. Zobrazit produkt → Hliník a nerezová ocel jsou v galvanické řadě v mořské vodě od sebe vzdáleny zhruba 0,4 až 0,6 voltů a v mokrém spoji se hliník stává anodou. Poměr plochy rozhoduje o poškození: velká nerezová katoda směřující k malé hliníkové anodě způsobuje rychlé lokální ztráty, a proto je nerezový šroub M8 přímo na hliníkovém držáku detailem, který stojí za přepracování.
Fungují tři ovládací prvky. EPDM nebo nylonové izolační podložky pod nerezovými spojovacími prvky na hliníku, bariérový povlak nebo eloxovaná vrstva na rozhraní a drenáž, která zastaví spoj zadržování vody.
Hliník expanduje rychlostí 23,1 mikrometru na metr na kelvin, nerezová ocel 1.4404 na 16,0 a uhlíková ocel na 12,0. 3metrová hliníková obkladová lišta na fasádě směřující ke kolísání povrchové teploty o 40 kelvinů se proto vůči konstrukci posouvá asi o 2,8 milimetru. Drážkované otvory a posuvné spony absorbují tento pohyb; plně šroubovaný, pevný spoj ne a zátěž migruje do panelu nebo substrátu.
Pro návrhovou životnost 50 let je nerezová ocel 1.4404 minimální třídou pro atmosféry ISO 9223 C4 a C5-M, zatímco žárově zinkovaná uhlíková ocel podle EN ISO 1461 zahrnuje C3 a vnitrozemskou C4.
| Materiál a povrchová úprava | Klíčová specifikace | kategorie ISO 9223 | Typické použití |
| Uhlíková ocel, galvanicky pokovený zinek | ISO 2081, 5 až 12 mikrometrů zinku | C1 až C2 | Suché vnitřní upevnění a skryté rámování |
| Uhlíková ocel, žárově zinkovaná | EN ISO 1461, průměr 85 mikrometrů při 6 milimetrech a více | C3 a vnitrozemské C4 | Zalité kotevní kanály, vzpěry a držáky daleko od pobřeží |
| Hliník 6063-T6 | EN 755-2 extruze, frézování nebo eloxování | C1 až C3 s izolací | Obkladové konzoly, fotovoltaické lišty, podpěra panelů |
| Nerezová ocel 1.4301 (AISI 304) | EN 10088, PREN asi 19 | C3 a vnitrozemské C4 | Montáž vnitřních a vnitřních obkladů |
| Nerezová ocel 1.4404 (AISI 316L) | EN 10088, PREN asi 25 | C4 a C5-M | Pobřežní fasády do 10 kilometrů, odmrazovací solné zóny |
| Duplex 1,4462 (2205) | EN 10088, PREN asi 35, pevnost 450 megapascalů | C5-M a CX | Splash zone, offshore a high-load pobřežní upevnění |
Kategorie CX, která pokrývá tunely ošetřené rozmrazovacími solemi a zóny postřiku na moři, posouvá specifikaci na nerezovou ocel 1.4529 při PREN asi 44, nebo na duplex 1.4462, kde zatížení odůvodňuje nižší slitinu.
Stejný fasádní systém 15 kilometrů do vnitrozemí a 300 metrů od moře vyžaduje různé stupně upevnění, nátěrové systémy a intervaly kontrol, i když jsou zatížení větrem a hmotnost panelu identické.
Co se mezi oběma sloupy nemění, je mechanická kapacita. Konzoly přenášejí stejné zatížení v obou; posune se pouze přídavek na korozi a detail izolace. Nastavitelné L-úhlové držáky z nerezové oceli v 1.4404 jsou standardní odpovědí na pobřežní straně, protože štěrbinová noha absorbuje toleranci a tepelné pohyby, aniž by zaváděla tuhou dvojici.
Nastavitelný L-úhelníkový obkladový držák z nerezové oceli Přečtěte si rozsahy nastavení držáku 1.4404, jmenovité zatížení a podrobnosti o izolaci pro větrané fasády, kde pobřežní koroze a tolerance řídí specifikaci. Zobrazit produkt → Šest kontrol, běh v pořádku, vypořádání specifikace materiálu před vystavením objednávky.
Kamenný obklad přidává ještě jedno materiálové rozhodnutí: zápustné podříznuté kotvy z 1.4404 rozdělují zatížení spíše přes mechanicky zaklínovaný kužel než třecí úchyt, takže kamenná deska a nerezové upevnění jsou přizpůsobeny jak pevnosti, tak odolnosti vůči chloridům.
Dorp v podříznuté kotvě pro kamenné obklady Podívejte se, jak podříznuté kotvy 1.4404 používají přizpůsobenou geometrii kužele k upevnění panelů z přírodního kamene s velikostí M6 a M8 a hodnotami zatížení. Zobrazit produkt → Jiangsu Aozheng Metal Products Co., Ltd. drží tyto jakosti napříč zalitými kotevními kanály, obkladovými konzolami, podříznutými kotvami a podpěrnými kanály, v nerezové oceli 1.4301, 1.4404 a 1.4462 a v žárově zinkované uhlíkové oceli, což umožňuje specifikace materiálu vedou od zapuštěného kanálu až ke konečnému držáku panelu.
EN 1990 zařazuje 50letou životnost do konstrukční třídy 4 a upevňovací kování v této třídě je navrženo jako nevyměnitelný prvek, nikoli jako spotřební.
Nákladový případ vyplývá spíše z přístupu než z ceny materiálu. Konzola 40 metrů nad odvětranou fasádou je dosažena se stejným lezcem na stožáry nebo lanovým přístupovým týmem, který nahrazuje panel, takže selhání koroze ve 12. roce stojí mnohem víc než delta materiálu mezi 1,4301 a 1,4404, která je koncentrována v obsahu molybdenu v několika stovkách kilogramů nerezové oceli. Trvanlivost se kupuje jednou, ve fázi specifikace, a platí se buď tehdy, nebo později ve výšce.
Ne pro pozice C5-M. 1.4301 nese PREN asi 19, protože nemá záměrně obsah molybdenu, proto specifikujte 1,4404 na PREN 25 jako minimum do 10 kilometrů od pobřeží a 1,4462 duplex na PREN 35 v zóně rozstřiku.
EN ISO 1461 vyžaduje průměr 85 mikrometrů s místním minimem 70 mikrometrů na oceli 6 mm a silnější, 70 a 55 mikrometrů mezi 3 a 6 mm a 55 a 45 mikrometrů mezi 1,5 a 3 mm. Uveďte také hmotnost povlaku, protože 85 mikrometrů odpovídá asi 610 gramům na metr čtvereční.
Ano, s izolací. Tyto dva kovy jsou v galvanické sérii od sebe vzdáleny asi 0,4 až 0,6 voltů a tam, kde velká nerezová katoda čelí malé hliníkové anodě, hliník rychle koroduje. EPDM nebo nylonová podložka mezi hlavou spojovacího prvku a hliníkem odstraňuje přímý pár.
Ano. Ocelové a nerezové upevňovací prvky jsou klasifikovány jako A1 podle EN 13501-1, zatímco hliník 6063-T6 ztrácí více než polovinu své odolnosti vůči pokojové teplotě nad zhruba 200 stupni Celsia. Protipožární fasádní systémy proto specifikují ocelové nebo nerezové konzoly i tam, kde by hliník vyhrál na hmotnosti.
Kontaktujte nás